Od lat w Polsce toczy się dyskusja na temat uniezależnienia polskich hodowli zwierząt gospodarskich oraz produkcji mięsnej od soi GMO. Dlaczego tak trudno wyzwolić się od modyfikowanego białka? Inny problem to brak spójności systemowej w rolnictwie, co powoduje negatywne skutki dla producentów i rolników. Dlaczego tak jest o tym w rozmowie z Jarosławem Sachajko, przewodniczącym Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Sejmu RP.
Afryka nie jest jednolita i ten kontynent cechuje ogromna dynamika. Rośnie tam konsumpcja wszelkich dóbr, w tym żywności, a wśród niej mięsa i wyrobów z niego. W Afryce jest potencjał zarówno dla mięsa czerwonego jak i białego. Znalezienie partnera nie jest jednak proste i wymaga czasu oraz dobrego przygotowania. Poza tym od pierwszej chwili trzeba myśleć i działać po afrykańsku, w przeciwnym razie nie ma co liczyć na sukces. Przedstawiamy poradnik jak wejść na rynek afrykański.
Polska branża mięsna jest znaczącym producentem w Unii Europejskiej i na przestrzeni lat dobrze się przygotowała do konkurowania na rynku. Istnieją jednak sposoby zwiększenia znacznie jej efektywności pod warunkiem, że zadba ona w porę o cztery obszary.
Drób to perła polskiego sektora mięsnego. W cztery lata stał się europejskim numerem jeden. Tymczasem pojawiają się pomysły, których przyjęcie z pewnością podetną skrzydła. Na temat zagrożeń oraz jak ochronić polskie firmy w rozmowie z Piotrem Cieślińskim, przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu ds. rozwoju drobiarstwa jako strategicznej gałęzi polskiej gospodarki.
Ze sprawozdania Europejskiego Trybunału Obrachunkowego działania UE na rzecz dobrostanu zwierząt przyniosły sukcesy w istotnych obszarach, niemniej
w przypadku zwierząt gospodarskich nadal występują uchybienia. Komisja wydała wprawdzie wytyczne na temat warunków transportu i metod uboju zwierząt oraz dobrostanu świń, lecz w dalszym ciągu odnotowuje się problemy w stosowaniu ich w praktyce.
Inspekcja Handlowa skontrolowała produkty zarejestrowane takie jak szynka szwarcwaldzka czy kiełbasa Lisiecka oraz inne produkty żywnościowe. W sumie inspektorzy sprawdzili 272 partie produktów, mieli zastrzeżenia do 14% z nich. Nieprawidłowości dotyczyły zarówno składu, jak i oznakowania.
W ubiegłym roku, po raz pierwszy w historii, drób okazał się najbardziej popularnym rodzajem mięsa na świecie, wyprzedzając wieprzowinę. Jak wynika z badania preferencji żywieniowych przeprowadzonego przez Biostat na zlecenie SuperDrob S.A., również Polacy najchętniej sięgają po mięso drobiowe. Na wybór kurczaka wskazuje dwie trzecie badanych.
Dobrostan zwierząt jest istotnym elementem produkcji zwierzęcej. Obecnie na forum polskiego parlamentu oraz w mediach trwa dyskusja na ten temat. Czy branża mięsna uczestniczy w tym dyskursie w sposób właściwy? Czy konsumenci znają argumenty branży. O tej sprawie w rozmowie z Piotrem Włodawcem, prawnikiem, specjalistą od prawa żywnościowego.
Chiński rynek mięsa pod względem sprzedaży cechuje ogromna rozbieżność, co do jakości, formy i technik sprzedaży. Chińczycy, choć na skutek różnych afer, są wyedukowani w zakresie swoich praw konsumenckich i obowiązków producentów żywności, to mają dość liberalne podejście do przestrzegania standardów bezpieczeństwa żywności w sklepie lub też jego otoczeniu. Skrajności i kontrasty to cechy chińskiego rynku mięsnego. Przedstawiamy fotoreportaż z Pekinu i Szanghaju.
W dziale Z działalności Związku znajdą Państwo informacje o sukcesach Związku oraz działaniach, jakie podjął, by wypromować polską wieprzowinę.
Szczególnej uwadze polecamy nowości legislacyjne. W prawie unijnym oraz polskim pojawiło się wiele aktów prawnych, które dotyczą ścisłej działalności branży mięsnej oraz w ogóle działalności gospodarczej.
Link do grudniowego wydania „Polskie Mięso”: