ASF W ROSJI

Sytuacja ASF w Rosji nadal się pogarsza; artykuł w GlobalMeatNews/ Vladislav Vorotnikov, 28 -lut- 2014.

W chwili, gdy pierwsze przypadki afrykańskiego pomoru świń (ASF) zostały znalezione
we wschodniej części Unii Europejskiej, w Rosji, w ​​których choroba rozprzestrzenia się od sześciu lat, przewidywane jest dalsze pogorszenie sytuacji w 2014 roku – zapowiadają weterynarze tego kraju.

Sezon zimowy w Rosji zbliża się do końca i prawdopodobnie spowoduje rozpowszechnienie się choroby. Przewiduje się również, że w 2014 r. ASF obejmie nowe regiony i będzie stanowić zagrożenie dla innych ościennych krajów. „Groźba nowych przypadków ASF, w tym na terenach administracyjnych dawniej wolnych od choroby.”- Powiedziała Svetlana Dresvyannikova, dyrektor Departamentu Weterynarii Ministerstwa Rolnictwa Rosji. W styczniu, dla przykładu,   odkryto cztery przypadki ASF w obwodzie Wołgograd, Kaługa, Tula i Bryansk. W regionie Briańska choroba została zarejestrowana po raz pierwszy. Ponadto, idąc za Dresvyannikovą, obszar Rosji objęty wirusem ASF rośnie każdego roku. „ W 2011 roku chorobę wykryto w ośmiu regionach Południowej Federacji i Kaukazkim Północnym Okręgu Federalnym, jak również w dwóch regionach Okręgu Wołga, w trzech regionach Okręgu Północno-Zachodniego  i trzech regionach Centralnego Okręgu Federalnego. W latach 2012-2013 ASF zarejestrowano również w nowych regionach – zwłaszcza trzech regionach Północno- Zachodniego Okręgu Federalnego i ośmiu regionach Centralnego Okręgu Federalnego.” – Dodała.

Rosyjski Rosselchoznadzor szacuje, że do 2012 roku bezpośrednie straty z powodu ASF sięgają t 1 mld USD, a szacuje się, że w 2014 r., ta liczba może przekroczyć 1,5 mld dolarów. W tym samym czasie, „pośrednie” straty mogą wynieść dziesiątki miliardów dolarów. Liczba ta uwzględnia wszystkie możliwe konsekwencje zakazu obrotu produktów z wieprzowiny w kraju, działań podejmowanych przez służby weterynaryjne w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby, a także utraty atrakcyjności inwestycyjnej w przemyśle. „Problem ASF jest nie tylko wyzwaniem dla Rosji.  Przewiduje się, że obszar występowania choroby poszerzy się w 2014 roku o Ukrainę, co niesie bezpośrednie zagrożenie dla Węgier, Rumunii i Mołdawii” – zauważa analityk rynku rolnego Eugene Gerden. „Rozprzestrzenianie się choroby na południu Rosji zagraża Kazachstanowi, choć prawdopodobieństwo, że przeniknie do tego kraju w 2014 roku jest niskie ze względu na małą koncentrację hodowli trzody chlewnej w obszarach przygranicznych i niewielką liczbę dzików w regionie. „Ponadto Rosselchoznadzor obliczył, że w Rosji, wirus ASF rozprzestrzenia się ze średnią prędkością prawie jednego kilometra dziennie, stopniowo obejmując nowe terytoria. Daje to podstawę do obliczeń, że do końca roku może rozprzestrzeniać się na pięć lub sześć nowych regionów w kraju.