Strona główna Archiwum UKRAINA WZNOWI IMPORT Z POLSKI

UKRAINA WZNOWI IMPORT Z POLSKI

Ukraina może wznowić import wieprzowiny z Polski w ciągu najbliższych miesięcy – deklaruje Minister Polityki Rolnej i Żywności Kraju Igor Schweich. Przywóz został zakazany z powodu wybuchu afrykańskiego pomoru świń ( ASF).

Schweich przyznaje, że kwestia ta została podniesiona przez Ambasadora RP na Ukrainie podczas ich ostatniego spotkania biznesowego.

Z punktu widzenia ambasadora nie ma już podstaw do zakazu importu polskiego mięsa wieprzowego na Ukrainę, nie znaleziono także żadnych nowych ognisk ASF od lutego, a służby weterynaryjne podjęły wszelkie środki w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się.

„Zasada wolnego handlu nie została wycofana, jest niezmienna. Możemy zamknąć rynek dla polskich produktów z powodu niezgodności z przepisami weterynaryjnymi, ale nie
z powodów politycznych lub ekonomicznych” -powiedział Igor Schweich.

Dodał, że Polska jest gotowa do przejścia od statusu konkurencji na tym rynku do statusu partnerów Ukrainy we wspólnych zabiegach o inne rynki.

„Generalnie Polska niezmiennie zajmuje trzecie miejsce po Brazylii (60% importu ogółem)
i Niemczech ( 16-25 %), w zakresie podaży wieprzowiny na Ukrainę. Zobaczymy, jaki będzie powrót do tej pozycji „, powiedział szef Stowarzyszenia hodowców Ukrainy, Artur Loza.

Vladislav Vorotnikov 15 maja 2014

Źródło: PigProgress