Strona główna Archiwum Spotkanie w Białej Podlaskiej

Spotkanie w Białej Podlaskiej

Ponad 3 godziny trwało spotkanie ministra Stanisława Kalemby z grupą ok. 500. hodowców i producentów trzody chlewnej z powiatu bialskiego.

Powodem piątkowej, popołudniowej wizyty ministra Kalemby w Białej Podlaskiej były działania podjęte w związku z wystąpieniem 2. przypadków ASF u dzików Polsce.

Minister omówił podejmowane przez niego działania, zarówno te na forum krajowym jak i unijnym. Poinformował o przygotowywaniu rozwiązań, które pozwolą w ciągu 2-3 tygodni zdjąć część nadwyżki wieprzowiny w strefie buforowej.

Będziemy wspierać producentów trzody chlewnej – powiedział minister Kalemba i dodał, że chciałby, aby proces ten rozpoczął się już w najbliższym tygodniu. Szef resortu zapowiedział też, że jeśli prowadzony obecnie monitoring dzików i świń nie potwierdzi rozprzestrzeniania się wirusa ASF, strefa buforowa będzie zmniejszana. Zaznaczył, jednak, że decyzje decyzje w tej sprawie muszą być konsultowane z Komisją Europejską.

Minister poinformował także o zakończeniu wizyty w Polsce ekspertów Wspólnotowego Weterynaryjnego Zespołu do Spraw Kryzysowych.

Działania podejmowane przez polskie służby zostały przez ekspertów pozytywnie ocenione – podkreślił minister Kalemba.