Strona główna Archiwum Rosyjski rząd ogranicza embargo

Rosyjski rząd ogranicza embargo

Media ,,POLITICO” 2 czerwca 2016r. poinformowały o rosyjskiej decyzji zniesienia embarga na żywność dla niemowląt. „Rosyjski rząd wydał komunikat o zniesieniu zakazu importu drobiu, wołowiny i warzyw wykorzystywanych w produkcji żywności dla niemowląt” (źródło: Rosyjska Agencja Prasowa TASS). Źródło podaje, że rosyjskie ministerstwo rolnictwa poinformowało, iż jest to konieczne w celu pobudzenia lokalnej produkcji żywności dla niemowląt. Szersze embargo na żywność zostało nałożone w 2014 r. po wprowadzonych sankcjach UE i będzie obowiązywało do końca 2017 roku, powiedział w ubiegłym tygodniu rosyjski premier Dmitrij Miedwiediew.

Rząd Rosji podjął decyzję o zniesieniu reżimu żywnościowego, zezwalając na import drobiu, wołowiny i warzyw wykorzystywanych w produkcji żywności dla dzieci, zgodnie z rządowym dekretem n. 472, z 27 maja 2016 r. Dokument mówi o: mięsie wołowym, drobiu, a także mrożonych i suszonych warzywach skierowanych do odżywek produkcji produktów ubocznych, które zostały usunięte z listy embarga.

Ministerstwo Rolnictwa jest odpowiedzialne za zatwierdzanie przeznaczenia przywożonych produktów, a także ustalenia kolejności i ilości dopuszczonych do przywozu produktów. Ministerstwo Rolnictwa powiedziało dla TASS, że krok ten był potrzebny do pobudzenia lokalnej produkcji żywności dla dzieci. „W celu pobudzenia krajowej produkcji odżywek, dekret rządu Federacji Rosyjskiej n. 472 z 27 maja 2016 roku przewiduje usunięcie pierwotnych produktów skierowanych wyłącznie do produkcji żywności dla dzieci z listy produktów objętym embarga, w tym mięsa i warzyw, w przypadku, gdy przeznaczenie importowanych produktów jest zatwierdzone przez Ministerstwo Rolnictwa Federacji Rosyjskiej zgodnie z procedurami określonymi przez Ministerstwo, a także w tonach dopuszczonych do przywozu przez Ministerstwo” – twierdzi źródło. Ministerstwo określiło dopuszczalną wielkość przywozu przeznaczoną do produkcji odżywek poprzez analizę potrzeb producentów żywności dla dzieci.

W sierpniu 2014 roku Rosja ograniczyła import produktów żywnościowych z krajów Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Australii i Norwegii. W dniu 24 czerwca 2015 roku prezydent Władimir Putin podpisał dekret w sprawie przedłużenia embarga do 5 sierpnia 2016. Dodatkowo, rząd rosyjski wprowadził restrykcyjne wymagania dotyczące produkcji laktozy w ramach embarga na żywność. Reszta listy zawiera wołowinę, kurczaki, wieprzowinę, produkty mleczne, schłodzone i zamrożone ryby i skorupiaki, orzechy, owoce oraz warzywa – przedmiot sankcji pozostał niezmieniony. Rosja również rozszerzyła listę krajów objętych embargiem żywności dodając Republikę Albanii, Czarnogórę, Islandię oraz Księstwo Liechtensteinu.