Strona główna Archiwum Rejestracja kiełbas

Rejestracja kiełbas

18 kwietnia 2011 roku sukcesem zakończyły się starania Związku Polskie Mięso o zarejestrowanie Kiełbasy Myśliwskiej oraz Kiełbasy Jałowcowej jako unijnej Gwarantowanej Tradycyjnej Specjalności.

Dzięki temu kiełbasy te trafiły do listy prawie 30 polskich produktów mogących posługiwać się unijnym znakiem.

Nazwa Kiełbasa Jałowcowa wyraża specyficzny charakter produktu, który związany jest przede wszystkim z jego niepowtarzalnym smakiem i zapachem. Te cechy są wynikiem zastosowania w procesie produkcji owoców krzewu jałowca (Juniperus), rozdrabnianych tuż przed dodaniem do surowca mięsnego, oraz korzystania z gałązek jałowca podczas procesu wędzenia. Ujednolicona metoda produkcji kiełbasy z użyciem ziaren jałowca i wędzonej jałowcowym dymem powstała w Polsce już na przełomie lat 40-ych i 50-ych XX wieku.

Nazwa Kiełbasy Myśliwskiej pochodzi od słów „myśliwy”, „myślistwo”, ponieważ pierwotnie ten typ wędlin stosowany był przez myśliwych jako suchy prowiant. Z czasem jej rynkowe przeznaczenie zyskało szerszy zasięg. Trwałość oraz poręczność czyniły z niej idealny składnik prowiantu zabieranego na wędrówki, podróże i dłuższe pobyty w miejscach, gdzie trudno o gorące posiłki. Opisy posiłków w trakcie polowań znajdujemy w literaturze, m.in. w narodowym poemacie „Pan Tadeusz”. Stałym elementem prowiantu do zagryzania w chwilach odpoczynku była kiełbasa – podsuszana i wędzona, a dzięki temu stosunkowo trwała.

Gwarantowane Tradycyjne Specjalności wraz z chronionymi oznaczeniami geograficznymi (ChOG) i chronionymi nazwami pochodzenia (ChNP) stanowią główny element unijnej polityki jakości w rolnictwie, której celem jest zachęcanie do wytwarzania produktów wysokiej jakości oraz wspieranie rozwoju obszarów wiejskich.

W przeciwieństwie jednak do ChOG i ChNP, Gwarantowane Tradycyjne Specjalności nie odnoszą się do pochodzenia produktu, ale podkreślają tradycyjny charakter – zarówno w składzie, jak i sposobie produkcji.

Rejestracja ta nie zabrania producentom stosującym inne receptury korzystania z nazwy zarejestrowanych produktów, jednakże nie będą oni mogli używać oznaczenia TSG.

Do unijnego oznaczenia Gwarantowanej Tradycyjnej Specjalności Związek Polskie Mięso, razem z kiełbasą myśliwską i jałowcową, zgłosił także kabanosy. Ciesząc się odniesionym sukcesem, liczymy na więcej i nadal czekamy na decyzję Komisji Europejskiej w tej sprawie – mówi Witold Choiński, prezes Związku Polskie Mięso.