Strona główna Archiwum Przemysł spożywczy w kierunku zdrowia

Przemysł spożywczy w kierunku zdrowia

W 2015 r. producenci żywności i napojów z całego świata zmodyfikowali receptury 84 tys. produktów, tak aby zawierały mniej szkodliwych dodatków, a więcej korzystnych dla zdrowia składników odżywczych.

Jak informuje organizacja Consumer Goods Forum (CGF), firmy produkujące żywność i napoje coraz większą wagę przykładają do walorów zdrowotnych swoich produktów. O ile w 2014 r. prozdrowotnym modyfikacjom poddane zostały receptury ok. 22,5 tys. produktów, w roku 2015 objęto nimi w skali świata już ok. 84 tys. artykułów. Odnotowano także inny niezwykle dynamiczny trend, w Polsce jeszcze mało zauważalny – producenci żywności, w tym także garmażu i przekąsek, w wielu krajach inicjują programy informacyjne dla szkół, zachęcające m.in. do stosowania zrównoważonej, zbilansowanej pod względem odżywczym diety. W 2014 r. taki program pojawił się w 47 tys. szkół na całym świecie, w roku następnym już w 484 tys.

CGF to organizacja zrzeszająca ponad 400 największych producentów żywności i napojów oraz sieci detalicznych na świecie. Opublikowany przez nią w końcu stycznia br. raport pokazuje, jakie działania na rzecz zdrowszej żywności podejmują największe firmy tej branży w stosunku do klientów, ale też porusza takie zagadnienia, jak właściwe oznaczenia artykułów spożywczych czy kwestie związane z reklamowaniem żywności dla dzieci.

Rządy wielu krajów coraz częściej promują systemy oznaczania żywności pod względem walorów zdrowotnych, analogiczne do systemów klasyfikacji hoteli czy restauracji. Produkty oznaczone np. Gwiazdkami Zdrowia muszą spełniać określone – mniej lub bardziej rygorystyczne w poszczególnych kategoriach – kryteria zdrowotne, takie jak niska zawartość cukru, soli, konserwantów czy sztucznych dodatków oraz wysoka zawartość cennych składników odżywczych, np. błonnika czy witamin.

Mimo, że rośnie prozdrowotna świadomość i aktywność producentów i sprzedawców artykułów spożywczych, wciąż jeszcze jesteśmy na początku drogi, nawet w krajach i firmach przodujących w tej dziedzinie wiele jest do zrobienia. Raport CGF pokazuje na przykład, że zaledwie 6 proc. firm wprowadziło prozdrowotne modyfikacje receptur w co najmniej 60 proc. swoich wyrobów.

Źródło: Wiadomości Handlowe