Strona główna Archiwum Ognisko ASF w Hajnówce

Ognisko ASF w Hajnówce

Postępowanie Inspekcji Weterynaryjnej w ognisku choroby w gminie Hajnówka, związane z likwidacją świń oraz wywozu ich zwłok do utylizacji, zostało zakończone. Przeprowadzono również wstępną dezynfekcję obiektu. Działania koordynował na miejscu Główny Lekarz Weterynarii.

Wszelkie procedury związane ze zwalczaniem afrykańskiego pomoru świń zostały wdrożone, w tym kontrola i pobieranie próbek w powiązanych gospodarstwach. Wyniki badań dotychczas pobranych próbek są ujemne.

Uznaje się, iż na dzień dzisiejszy sytuacja w ognisku choroby jest pod pełną kontrolą służb weterynaryjnych. Kontynuowane są dalsze czynności w celu wykluczenia możliwości rozprzestrzenienia się choroby do innych gospodarstw. Główny Inspektorat Weterynarii podkreśla, że stwierdzone ognisko choroby jest zlokalizowane w obszarze objętym ograniczeniami, gdzie obowiązują wzmocnione środki bezpieczeństwa epizootycznego.

Zgodnie z regułami obowiązującymi w takich przypadkach, służby weterynaryjne w Polsce zostały postawione w stan podwyższonej gotowości w celu stałego monitorowania sytuacji i reagowania na jakiekolwiek niepokojące sygnały związane ze zdrowiem świń.

Źródło: GIW