Strona główna Archiwum Nowy numer magazynu Polskie Mięso

Nowy numer magazynu Polskie Mięso

Za nami kolejne wydanie magazynu POLSKIE MIĘSO. Koniec roku w branży mięsnej kończy się burzliwą dyskusją na temat uboju rytualnego. Związek Polskie Mięso z wielkim niepokojem przyjął wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który dotyczy Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 2004 roku w sprawie uboju rytualnego. Decyzja ta wiąże się z bardzo poważnymi konsekwencjami dla polskiego przemysłu mięsnego. Wyroku TK to olbrzymie straty gospodarcze dla Polski w postaci upadłości przedsiębiorstw i, co za tym idzie, także utraty tysięcy miejsc pracy w tym segmencie rynku. Brak możliwości eksportu wołowiny do krajów muzułmańskich spowoduje obniżkę cen tego surowca na polskim rynku i prawdopodobnie wywoła nieodwracalną utratę rynków zbytu dla polskiej wołowiny. Negatywne konsekwencje wyroku nie ominą również polskich producentów rolnych. Drastyczne obniżki cen mogą doprowadzić do bankructw wielu tysięcy gospodarstw rolnych, które zainwestowały w produkcję bydła opasowego. Swoje stanowisko w tej sprawie Związek Polskie Mięso przedstawił Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Liczymy, że po 1 stycznia 2013 roku pod rządami nowego Rozporządzenia Rady (WE) polskie zakłady będą mogły kontynuować uboje rytualne.

Koniec roku nastraja do podsumowań i rozliczeń. Dlatego zdecydowaliśmy się na rozmowę z Zastępcą Głównego Lekarza Weterynarii – Jarosławem Naze (Walczymy o nowe rynki str. 8). Zachęcam również do artykułu mgr Mirosławy Tereszczuk, która specjalnie dla nas podsumowała rok w eksporcie polskiego mięsa i jego przetworów. Zbliżający się Nowy Rok to też czas podejmowania nowych przedsięwzięć i planów. W związku z tym wraz z ekspertem przygotowaliśmy materiał na temat funkcjonowania sieci sprzedaży (Sieci – szansa na sukces czy sposób na porażkę str. 16).

I chociaż rozmowa z Przewodniczącym Rady Związku Polskie Mięso (Wywiad numeru str. 20-21) nie napawa optymizmem, ja z całego serca życzę branży mięsnej sukcesów i konstruktywnych decyzji w nadchodzącym 2013 roku.