Strona główna Archiwum Nieprawidłowości w Federacji Rosyjskiej

Nieprawidłowości w Federacji Rosyjskiej

W dniu 2 lipca 2013 roku Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego prowadziła rozmowy, które pozwoliły stwierdzić, że wyniki najnowszych inspekcji przedsiębiorstw z państw członkowskich UE, produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego, prowadzonych przez specjalistów z Rosselchoznadzor ujawniają przypadki surowców używanych do produkcji gotowych produktów mięsnych i mlecznych, przeznaczonych na eksport do Rosji, które nie zostały dopuszczone do wywozu na terytorium Unii Celnej.

Wskazana kwestia była wielokrotnie przedmiotem dyskusji między Rosselchoznadzor i DG SANCO, a także ze służb weterynaryjnych państw członkowskich UE, jednak ciągle brakuje środków do korekty istniejącej sytuacji od strony DG SANCO i służb weterynaryjnych państw członkowskich UE.

Biorąc pod uwagę, że są problemy związane z potrzebą śledzenia produktów pochodzenia zwierzęcego, a także certyfikacji produktów przeznaczonych do wywozu na terytorium Federacji Rosyjskiej, zyskują one charakter masowy. Jesteśmy zdania, że sytuacja ta jest nie do przyjęcia dla Rosji, jako importera. W związku z tym prosimy, aby podjąć odpowiednie środki.

W przypadku nie podjęcia koniecznych środków, będziemy zmuszeni rozważyć pytanie o zawieszeniu certyfikacji do Federacji Rosyjskiej produktów pochodzenia zwierzęcego z przedsiębiorstw w państwach członkowskich UE ” włączone do rejestru organizacji i osób zaangażowanych w produkcję, przetwarzanie i (lub) przechowywanie w ramach kontroli towarów przywożonych na obszar celny Unii Celnej na podstawie gwarancji państw członkowskich UE usług weterynaryjnych”.