Strona główna Archiwum Mięso i starzenie się

Mięso i starzenie się

4 sierpnia 2014, Połączone Centrum Badawcze Komisji Europejskiej wydało raport dostarczający  dowodów na rolę, jaką grają kluczowe składniki odżywcze i dieta  w promowaniu do zdrowego starzenia się.

Naukowcy zebrali dane na temat zapobiegania i leczenia chorób związanych ze starzeniem się, ze szczególnym uwzględnieniem niedożywienia u osób starszych, jak również spadkiem funkcjonalności. Powstały raport „Rola żywienia w aktywnym i zdrowym starzeniu się” jest znaczącym wkładem w realizację celu  roku Europejskiego Innowacyjnego Partnerstwa Na Rzecz Aktywnego i Zdrowego Starzenia, który  obrał za cel wydłużenie przeciętnego zdrowego życia o dwa lata do roku 2020 roku, umożliwienie obywatelom UE prowadzenie zdrowego, aktywnego i samodzielnego życia w starszym wieku i poprawę skuteczności opieki społecznej i zdrowotnej.

Naukowcy podkreślają rolę mikroelementów, w tym witamin i minerałów i ich potencjalnych skutków w zakresie zapobiegania i leczenia chorób związanych ze starzeniem się.  Podejście holistyczne do diety (takiej jak np. dieta śródziemnomorska), która ma zawierać całą rozpiętość niezbędnych witamin, minerałów i związków bioaktywnych z naturalnych źródeł żywności przyczynia się do  promocji zdrowia, długowieczności i zmniejszenia ryzyka chorób związanych z wiekiem. Ciekawe jest, że mięso wymieniane jest jako źródło selenu w diecie: „Pierwiastek ten jest mniej zbadany w porównaniu do antyoksydantów witaminowych, jednak sugeruje się, że selen może mieć  korzystny wpływ na występowanie nowotworów przewodu pokarmowego”.

Znaczenie inicjatyw w tej dziedzinie zostało podkreślone w ostatnim raporcie „Konkluzje Rady w zakresie żywienia i aktywności fizycznej” . Europejczycy w wieku 65 i więcej stanowią najszybciej rosnącą grupę wieku. Oczekuje, że  udział tej populacji wzrośnie z obecnego 17,4% do 30% do 2060 roku.  Komisja Europejska uruchomiła Europejskie Innowacyjne Partnerstwa  na Rzecz Aktywnego i Zdrowego Starzenia Się, żeby stawić czoła temu wyzwaniu.