Strona główna Archiwum Międzynarodowe Targi „Zielony Tydzień” w Berlinie

Międzynarodowe Targi „Zielony Tydzień” w Berlinie

Polskie stoisko narodowe zorganizowane na Międzynarodowych Targach Zielony Tydzień w Berlinie przyciągało ludzi z całego świata, chcących  poznać trendy naszej kuchni i skosztować jak smakują nasze regionalne oraz lokalne specjały. Gospodarze prezentowali produkty regionalne, w całej ich różnorodności, a odwiedzający mieli prawdziwą ucztę smaków i zapachów.

Minister Krzysztof Jurgiel, podkreślał, że coraz więcej konsumentów zaczyna docenić dobre jedzenie, a na berlińskich targach wyraźnie widać, jak gościom z różnych stron świata smakuje nasza żywność.

Minister podkreślił także, że berliński Zielony Tydzień stwarza doskonałą okazję do udziału w licznie odbywających się spotkaniach bilateralnych i wielostronnych, które mogą sprzyjać otwieraniu nowych rynków zbytu, jak i omówieniu szczegółowych kwestii związanych z wyznaczaniem strategicznych kierunków polityki rolnej.

Szef polskiego resortu rolnictwa odbył szereg rozmów bilateralnych. Spotkał się m. in. z ministrem rolnictwa Mołdawii Ionem Sulą, ministrem rolnictwa Węgier Sándorem Fazekasem i ministrem rolnictwa Maroka Azizem Akhnnaouch. Maroko jest w tym roku Krajem Partnerskim targów. To pierwszy, w historii Międzynarodowego Zielonego Tygodnia, kraj spoza Europy pełniący tego typu rolę.

W trakcie Targów odbywał się Berliński Szczyt Ministrów Rolnictwa, którego tegoroczne hasło brzmiało: „Jak wyżywimy miasta? – rolnictwo i obszary wiejskie w czasach urbanizacji”.

Ponad połowa ludności świata mieszka już na obszarach miejskich. Według prognoz, do roku 2050 około siedem miliardów ludzi, około trzy czwarte ludności świata będzie mieszkać w miastach. Wraz z globalizacją, urbanizacja jest bez wątpienia jednym z głównych trendów naszych czasów.

Podczas Szczytu dyskutowano, jak taka sytuacja wpływa na rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich w różnych regionach świata.

Tekst i zdjęcie: MRiRW