Strona główna Archiwum Konferencja prasowa ws. ASF

Konferencja prasowa ws. ASF

Wczoraj w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyła się konferencja prasowa dotycząca sytuacji związanej z ASF, zorganizowana przez wiceministra Rafała Romanowskiego.

Wzięli w niej udział: Nadkomisarz w Departamencie Kontroli Celnej, Podatkowej i Kontroli Gier Wiesław Sieńko, Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rafał Romanowski, Główny Lekarz Weterynarii Włodzimierz Skorupski oraz Z-ca Głównego Komendanta Policji Jan Lach.

Według informacji przekazanych podczas spotkania z mediami, do chwili obecnej przebadano ponad 1500 próbek pobranych od trzody chlewnej, z których wyniki na obecność ASF są ujemne. Zarówno powiatowi jak i wojewódzcy lekarze weterynarii otrzymali wsparcie kadrowe.

Pozostałe służby wspierają działania podjęte przez Główny Inspektorat Weterynarii oraz MRiRW, zwiększając m.in. kontrole przewozu zwierząt na granicach oraz intensyfikując kontrole transportu zwierząt na terenie kraju.

Po raz kolejny podkreślona została istotność zasad bioasekuracji, które powinni stosować hodowcy oraz rolnicy. GLW przestrzega także przed nabywaniem świń z niewiadomego źródła pochodzenia.

IMG_1134