Strona główna Archiwum ASF na Litwie i w Polsce / UE eksport świń i wieprzowiny do Rosji / ograniczenia w handlu

ASF na Litwie i w Polsce / UE eksport świń i wieprzowiny do Rosji / ograniczenia w handlu

Zgodnie z zapowiedzią, służby Komisji Europejskiej (DG SANCO) spotkały się z rosyjskimi służbami weterynaryjnymi w celu oceny sytuacji zdrowotnej zwierząt oraz znalezienia rozwiązania technicznego w zakresie certyfikacji na eksport wieprzowiny w UE do Rosji.

Według wiadomości przekazanych przez służby Komisji UE, spotkanie odbyło się w przyjaznej atmosferze, było konstruktywne i dało pozytywne rezultaty, które otworzą drogę do krótkoterminowego rozwiązania technicznego.

W przyszłym tygodniu:
– Zespół ekspertów z Rosji i UE wyruszy do Polski w celu oceny stanu zdrowia zwierząt i środków ochronnych realizowanych przez polskie władze.
– Zespół ekspertów UE odwiedzi rosyjski ośrodek badawczy ASF we Włodzimierzu.

Obie grupy złożą raporty swoim władzom. Na tej podstawie, będą dyskutować o zagrożonych regionach, środkach, które niosą ryzyko rozprzestrzeniania się choroby, oraz podejściu UE do regionalizacji.

Kolejny tydzień: Dyrektor rosyjskich służb weterynarii – S. Dankvert – prawdopodobnie spotka się ze służbami Komisji Europejskiej (DG SANCO) w Brukseli w celu omówienia nowej zawartości certyfikatu UE odnośnie ASF.

Celem jest wznowienie certyfikatu UE dla eksportu trzody chlewnej oraz wieprzowiny do Rosji.

Tymczasem,
– Główni lekarze weterynarii ( CVOs ) rozpoczną pracę nad zmianą certyfikatu UE na eksport wieprzowiny do Rosji (wczoraj w Brukseli).
– Komisarz UE T. Borg wyśle pismo do ministrów rolnictwa 28 państw członkowskich ze sprawozdaniem ze spotkania oraz deklaracją na temat podejścia UE do rozwiązania technicznego.
– Przewodniczący Komisji UE J.M. Barroso wystosuje list do prezydenta Putina, mający na celu wspieranie rozwiązania technicznego. Zarówno Rosja, jak i UE, uznają wyniki wczorajszego spotkania za bardzo obiecujące.

Przypomnienie!

Delegacja UECBV spotka się z komisarzem UE T. Borgiem w czwartek, 27 lutego w godzinach porannych.
Sekcja Przemysłu Mięsnego UECBV spotka się z przedstawicielami Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa (DG AGRI) w czwartek 27 lutego o godzinie 13: 00 w celu oceny wyników posiedzenia, spotkania z T. Borgiem, i oszacowania sytuacji na rynku wieprzowiny. Tymczasem eksperci UECBV pozostaną w kontakcie z unijną Dyrekcją Generalną ds. Handlu (DG TRADE) i Dyrektorem Generalnym ds. zagadnień weterynaryjnych (DG SANCO).