Strona główna Archiwum Zmiana na stanowisku ministra

Zmiana na stanowisku ministra

Wczoraj, w Kancelarii Prezydenta RP odbyła się uroczystość powołania nowego Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego akt nominacji odebrał Marek Sawicki.

Podczas ceremonii Prezydent przypomniał, że w tym roku będziemy obchodzili 25. rocznicę przemian ustrojowych w naszym kraju. To czas wielkich zmian w naszym rolnictwie. Prezydent podkreślił, że w tych przemianach uczestniczyli również minister Kalemba i minister Sawicki, którzy mogą mieć poczucie satysfakcji z dotychczasowych działań.

Natomiast premier Donald Tusk podziękował ministrowi Kalembie szczególnie za aktywność i pracę w czasie negocjacji nad nowym budżetem na rolnictwo i rozwój wsi w perspektywie finansowej lat 2014 – 2020.

Nowemu ministrowi Markowi Sawickiemu premier życzył powodzenia w szybkim rozwiązaniu problemów na rynku trzody chlewnej.

Po uroczystości w Pałacu Prezydenckim minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki spotkał się z dziennikarzami w gmachu ministerstwa.

Poinformował o swoich priorytetach. Zwrócił uwagę, że najważniejszą sprawą, która wymaga pilnego uporządkowania jest kwestia afrykańskiego pomoru świń. Przede wszystkim dotyczy to zdjęcia nadwyżki wieprzowiny ze strefy buforowej.

„Wykupy już się rozpoczęły, na razie jedna firma, ale jutro wejdą kolejne” – powiedział minister i dodał – „Chcemy ten problem rozwiązać w ciągu najbliższych trzech tygodni. Wydaje mi się, że w tym terminie możliwe jest przynajmniej zdjęcie nadwyżek”.

Drugim zadaniem na najbliższe dni to zdaniem ministra negocjacje w sprawie statusu strefy buforowej.

„Nie chcę abyśmy byli traktowani, jak strefa buforowa zabezpieczająca przed przemieszczaniem się ASF z terenu Białorusi i Rosji” – poinformował nowy szef resortu rolnictwa. Podkreślił przy tym, że strefa zagrożenia powinna być zdecydowanie mniejsza. Zwrócił również uwagę na konieczność omówienia tego zagadnienia na forum unijnym, gdyż tak duże strefy buforowe powodują ogromne koszty dla wspólnotowego budżetu.

Trzecim, najpilniejszym zadaniem, jakie stawia sobie minister Sawicki jest kwestia wydatkowania środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

„Jeszcze dziś złożę wniosek o wycofanie projektu z Komitetu Stałego Rady Ministrów” – poinformował minister Marek Sawicki dodając, że „chcemy dać sobie jeszcze półtora tygodnia na konsultacje ze związkami, organizacjami rolniczymi i izbami”. W ocenie ministra przyszły PROW powinien być bardziej nakierowany na inwestycje, a mniej na szkolenia i turystykę.

Ponadto minister zapowiedział zmianę na stanowisku Głównego Lekarza Weterynarii.

 

źródło: www.minrol.gov.pl/