Dlaczego powstał „Plan dla wsi” i jaką rolę mają w nim pełnić zakłady mięsne oraz kto odniesie z tego największe korzyści? Czy minister ugnie się w sprawie zasad bioasekuracji? Jak Polska szykuje się na wypadek postawienia granicy sanitarno-weterynaryjnej przez Niemcy? Czy minister powoła głównego ekonomistę rolnictwa jak to jest w USA? O te i inne sprawy zapytaliśmy Jana Krzysztofa Ardanowskiego, ministra rolnictwa i rozwoju wsi.
Chiny otworzyły się na polskie mięso drobiowe. To znaczący krok w ekspansji na tamten rynek dla całej branży mięsnej. Jednocześnie nie brak głosów w Polsce, że nasza pozycja numer jeden w Europie w eksporcie drobiu jest naszą najlepszą wizytówką marketingową dla polskiego mięsa drobiowego na rynku chińskim. Tymczasem w Chinach, co ciekawe, Chińczycy wcale nie czekają na polskie piersi czy udka drobiowe, ale chcą czegoś od nas więcej. Tylko ci, którzy to zrozumieją odniosą sukces za Wielkim Murem.
Organizacje prozwierzęce wykorzystują prawo dla osiągnięcia własnych celów. Nie stronią także od łamania prawa. Na odbiorcę oddziaływają poprzez manipulację okolicznościami, faktami, a wszystko mocno zabarwione jest językiem epatującym niekorzystne skojarzenia. Poza tym Polska jest przedmiotem działań i penetracji zagranicznych organizacji prozwierzęcych. Aktywiści podejmują także działania głęboko lobbujące wśród polskich polityków. Jak się więc bronić?
Piotr Serafin, p. o. Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa wyjaśnił w czym tkwi problem, że polskiej żywności nie udaje się zaistnieć na rynkach trzecich oraz opowiedział nam jakie zostały zaplanowane w przyszłym roku działania promocyjne.
Rynek żywności halal w tym mięsa na tle innych produkcji cechuje się największym wzrostem każdego roku. Nie jest to jednak łatwy rynek i każdy zakład mięsny musi przejść szczegółowy audyt, a w niektórych przypadkach włącznie z akceptacją rozwiązań architektonicznych. O wymaganiach dla tej produkcji oraz obszarach rentowności porozmawialiśmy z dr inż. Abdelbassetem Benzertiha, technicznym menadżerem Polskiego Instytutu Halal.
Od maja tego roku obowiązują nowe zasady RODO, które również dotyczą monitoringu. Od października tego roku przedsiębiorstwa muszą mieć dostosowane systemy do nowych wymagań. Przedstawiamy na co należy zwrócić uwagę, by nie łamać prawa.
W Polsce jest ogromny potencjał do rozwoju hodowli bydła mięsnego. Mimo tego produkcja wołowiny nie rośnie tak jak drobiu czy wieprzowiny, bo są rozmaite przeszkody w tym mentalne. Jacek Zarzecki, prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, wyjaśnił jak można je pokonać, by wszyscy na tym zyskali.
W dziale Z działalności Związku znajdą Państwo informacje o sukcesach Związku oraz działaniach, jakie podjął, by wypromować polską wieprzowinę.
Szczególnej uwadze polecamy nowości legislacyjne. W prawie unijnym oraz polskim pojawiło się wiele aktów prawnych, które dotyczą ścisłej działalności branży mięsnej oraz w ogóle działalności gospodarczej.
Link do gazety: