Z upoważnienia Pana Ministra Marka Sawickiego w Tokyo przebywa delegacja Głównego Inspektoratu Weterynarii oraz Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach w składzie:
- dr Marek Pirsztuk – Główny Lekarz Weterynarii,
- prof. Krzysztof Niemczuk – dyrektor Instytutu (PIWet-PIB),
- prof. Zygmunt Pejsak – kierownik krajowego laboratorium referencyjnego ds ASF,
- prof. Krzysztof Śmietanka – kierownik zakładu Epidemiologii i oceny ryzyka (PIWet-PIB).
Celem wizyty jest odbycie kolejnych spotkań z przedstawicielami japońskiej inspekcji weterynaryjnej i ekspertami naukowymi ws. możliwości wznowienia eksportu polskiej wieprzowiny na rynek japoński.
Pierwsze spotkanie odbyło się 22 czerwca 2015r. w Ministerstwie Rolnictwa, Leśnictwa i Rybołówstwa w Tokyo, strona japońska reprezentowana była na nim m. in. przez:
- dr. Toshiro Kawashima – Głównego Learza Weterynarii,
- dr. Norio Kamagai – director of Animal Health Division
- dr. Ito Kazuo – director of International Animal Health Affairs Office,
- dr. Akihito Furuta – assistant director, International Animal Health Affairs Office
- dr. Kenischi Sakamoto – director of Exotic Diseases Research Division, National Institute of Animal Health,
a także licznych ekspertów z Sub-Committee for Cattle and Swine Diseases i Viral Diseases and Epidemiology Research Division National Institute of Animal Health.
Ponadto w spotkaniu wzięli udział:
- p. Blanka Gołębiowska – Radca Rolny RP w Pekinie,
- p. Katarzyna Kraj- Szostak – I Sekretarz ambasady RP w Tokyo.
Spotkanie było kolejną możliwością przekazania stronie japońskiej argumentów i obiektywnych dowodów, że Polska w pełni wdraża wszystkie dotychczas sformułowane sugestie i wymagania dotyczące zwalczania afrykańskiego pomoru świń – ASF, a przekazywane sukcesywnie przez Światową Organizacje Zdrowia Zwierząt (OIE), Komisję Europejską, Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) czy wreszcie stronę japońską.
Przedstawiciele delegacji polskiej omówili aktualną sytuację w zakresie ASF w Polsce zwracając uwagę na ograniczenie występowania dotychczasowych przypadków i ognisk ASF do obszaru jednego województwa i trzech powiatów. W przedstawionej prezentacji przekonywano stronę japońską do wdrożenia zasady regionalizacji, która jest akceptowana i zalecana przez OIE, a która umożliwi powrót polskiej wieprzowiny na japoński rynek.
Dr Marek Pirsztuk poinformował ponadto, że Polska będzie popierać starania Japonii w związku z ograniczeniami dotyczącymi możliwości eksportu produktów rolnych z Japonii na rynek UE po tragedii w Fukushimie a w związku z tym oczekuje podobnych działań Japonii ws. ASF w Polsce.
Ponad trzygodzinne spotkanie przebiegało w dobrej i konstruktywnej atmosferze.
Kolejna runda rozmów prowadzona będzie 24 czerwca w Kyoto, podczas panelu dyskusyjnego, który odbędzie się przy okazji międzynarodowej konferencji naukowej, pt. Emerging and re-emerging pig diseases, na której przedstawiciele PIWet-PIB zostali zaproszeni do wygłoszenia dwóch wykładów plenarnych związanych z ASF.