Strona główna Archiwum Rynki Alternatywne/Rosja

Rynki Alternatywne/Rosja

Proszę zapoznać się TUTAJ  z protokołem z posiedzenia „Specjalnej Grupy Roboczej ds Dostępu do Rynku SPS ( Sanitary and Phytosanitary Measures)„, które odbyło się w dniach 09 października 2014.

6 sierpnia 2014 roku prezydent Rosji W.Putin podpisał dekret o zakazie importu produktów rolnych i surowych składników (w szczególności w odniesieniu do mięsa, produktów mięsnych i produktów świeżych) z Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych, Norwegii, Kanady i Australii. Brak uzasadnienia SPS związanego  z tą decyzją.

Służby Komisji zorganizowały następnie spotkanie ad hoc, którego celem było ustalenie produktów priorytetowych i priorytetowych rynków alternatywnych dla rosyjskiego, a na tej podstawie określenie działań i konkretnych kroków dla otwarcia tych rynków wywozu.

Przedstawiciele dwudziestu państw członkowskich (AT, BE, BG, CZ, DE, DK, EE, ES, FI, FR, GR, HR, HU, IT, LT, NL, PL, SE, SK, UK), przedstawiciele przemysłu ( w tym Rolnictwo i Ogrodnictwo z UK, AVEC, CELCAA, CLITRAVI, Confcooperative IT, COPA COGECA, COV Holandia, GUS Centro Studi ortofrutticoli, duńska Rada Rolnictwa i Żywności, duński Beacon i Rada Mięsna, ECPA – reprezentowany przez firmę Syngenta – ESA , EUCOFEL, EUCOLAIT, UZASAD, Fediaf, Fooddrink Europa, Freshfel, Irlandzkie Spółdzielnie Rolnicze, UECBV, UNCEIA, Unia Fleurs) i służby Komisji z różnych dyrekcji generalnych (handel, SANCO, AGRI, Rozwoju i Współpracy EuropeAid, Przedsiębiorstw i Przemysłu) zabrały głos i wniosły wkład w spotkanie.

Na koniec spotkania Komisja przedstawiła ” Matrycę wskazującą  na główną alternatywne priorytetowe rynki SPS 2014″, którą można znaleźć w linku na początku maila.