Strona główna Archiwum Projekt kontyngentu taryfowego na rynek rosyjski na rok 2016

Projekt kontyngentu taryfowego na rynek rosyjski na rok 2016

Gazety publikują oświadczenia prasowe nt. stałego zakazu importu do Rosji mięsa (wołowiny, wieprzowiny, mięsa drobiowego) z UE i USA. Taki komunikat prasowy pt. „Rosja: stały zakaz na mięso z UE i USA” ukazał się 14 września 2015 r. w piśmie PIG PROGRESS.

Oświadczenia prasowe odnoszą się do projektu dekretu, dotyczącego zarządzania TRQ w Rosji w 2016 roku, zgodnie z rosyjskimi zobowiązaniami w ramach WTO. Jak co roku od przystąpienia Rosji do WTO, rosyjskie władze przewidują przydział kontyngentu taryfowego.

Projekt dekretu został opublikowany na stronie internetowej federalnych projektów rozporządzeń.

Dokument został przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego. Według projektu rozporządzenia, kwoty na dostawy mięsa do Rosji zostaną przydzielone zgodnie z decyzją rady Euroazjatyckiej Komisji Gospodarczej. Zostaną rozdzielone między podmiotami gospodarczymi, które importowały mięso do Rosji w 2015 roku, proporcjonalnie do ilości mięsa wołowego, wieprzowego i drobiowego, przywożonego od 1 stycznia 2013 roku do 30 września 2015 roku.

Jednakże w dniu 6 sierpnia 2014 roku prezydent Władimir Putin podpisał dekret numer 560 „Zamówienie wykonawcze w sprawie specjalnych środków ekonomicznych w celu ochrony bezpieczeństwa Rosji” na okres jednego roku. Dekret nałożył pakiet środków zaradczych w odpowiedzi na sankcje wprowadzone przez USA, Australię, Kanadę, Unię Europejską i Norwegię ze względu na stanowisko Moskwy w sprawie rozwoju sytuacji w sąsiedniej Ukrainie.

Środki zaradcze Rosji objęły rocznym zakazem import warzyw, owoców, nabiału i produktów mięsnych ze wspomnianych krajów. W późniejszym czasie Rosja rozszerzyła zakres politycznego embarga, które zostało przedłużone do 6 sierpnia 2016 roku oraz objęło kolejne kraje.

Projekt dekretu dotyczący kontyngentu taryfowego na rok 2016 musi być zgodny z politycznym embargo i nie zawiera UE i USA na liście dostawców.

Mimo wszystko nie oznacza to trwałego wykluczenia UE i USA jako dostawców mięsa. Projekt dekretu przewiduje szczególne przepisy w przypadku uchylenia embarga, w celu ponownego przydzielenia ilości produktów w czasie do 5 dni – te przepisy obejmują UE i USA na liście dostawców.