Strona główna Archiwum Potrzeby europejskiego rynku wieprzowiny

Potrzeby europejskiego rynku wieprzowiny

Dla zrównoważonego i trwałego rynku wieprzowiny UE potrzebuje nowych rynków eksportowych oraz ponownego otwarcia istniejących.

Przemysł mięsny jest poważnie zaniepokojony drastyczną sytuacją, uderzającą w rynek mięsa w UE i z zadowoleniem przyjmuje pewne pozytywne aspekty, wynikające ze spotkania ministrów rolnictwa krajów członkowskich, które miało miejsce 7 września.

UECBV podziela wniosek Komisji UE: europejski rynek wieprzowiny jest pod presją, drugi rok z rzędu. Istotny i negatywny wpływ mają polityczne aspekty, rosyjskie embargo, spadająca konsumpcja wieprzowiny w UE oraz wzrost produkcji w tym sektorze.

Obecny eksport nie jest zachęcający. W pierwszej połowie 2015 roku europejski eksport wzrósł o 3,7% w porównaniu do analogicznego okresu w roku 2014. Należy jednak pamiętać, że w tym okresie w roku 2014 eksport UE spadł o 8,4% z powodu rosyjskiego zakazu.

W rzeczywistości więc, w porównaniu do analogicznego okresu w 2013 roku, eksport wieprzowiny z UE spadł o 5,4% w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2015r.

Rynki Chin, Korei Południowej i Australii są jak do tej pory bardzo dobrze przygotowane. Eksport wieprzowiny uległ zmniejszeniu. W przypadku Hong Kongu spadek wynosi do 39%, zaś w przypadku Japonii jest to 18%.

Ponadto popyt może osłabnąć ze względu na kryzys finansowy na niektórych rynkach azjatyckich oraz spadek cen ropy naftowej.

W związku z tym istnieje silna potrzeba dywersyfikacji eksportu UE na nowe, obiecujące rynki zbytu, ale również na ponownie otwierające się, istniejące rynki.

W tym kontekście UECBV zauważa, w pełnym zaufaniu, że na ostatnim posiedzeniu ministrów rolnictwa UE, delegacje podkreśliły znaczenie finalizowania negocjacji z Rosją w sprawie ograniczeń sanitarnych dla mięsa wieprzowego, które nie jest objęte politycznym embargiem.