Strona główna Archiwum Polska/Litwa/ASF

Polska/Litwa/ASF

Sytuacja ASF w Polsce i na Litwie.

POLSKA

Władze potwierdzają, że po raz pierwszy znalezionych zostało pięć pozytywnych przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) w stadzie trzody chlewnej.
Poprzednie ogniska wykryto w populacji dzików, powodując wprowadzenie zakazu importu polskiej wieprzowiny do takich krajów jak Rosja czy Chiny. Do niedawna nie stwierdzono przypadków ASF w sektorze produkcji świń hodowlanych.

Przypadek dot. małej farmy w pobliżu granicy z Białorusią, w której hodowano zaledwie osiem świń. Jednak polskie władze chcą pozbyć się zwierząt z okolicznych farm w celu uniknięcia rozprzestrzeniania się choroby.

LITWA
Znalezienie ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) na duńskiej farmie trzody chlewnej Idavang w regionie Ignalina, poskutkowało podjęciem drastycznych środków stanu wyjątkowego w obrębie przedsiębiorstwa.  Idavang jest jednym z największych wzorcowych ferm trzody chlewnej na Litwie, z populacją 20 000 świń.

Weterynarze z Danii przyjechali sprawdzić i zweryfikować przyczynę choroby, która zabiła już 15 macior, 15 warchlaków i 31 tuczników.

To gospodarstwo było inspiracją dla wielu innych producentów, jako że było dobrym przykładem udanego wykorzystania stopniowego działania ochronnego. W zeszłym miesiącu prezentowane było delegacji rosyjskiej: podwójne ogrodzenie, samochody w zasadzie nie mają dostępu, mleko podawane jest przez węże, a nie maszyny.

Weterynarze starają się obecnie zidentyfikować jak wirus dostał się do gospodarstwa. Wszystkie 20.000 świń zostaną zabite z powodu choroby.

Wybuch zmusił krajowe  Służby ds. Żywności i Weterynarii do zatrzymania eksportu wieprzowiny nie poddanej obróbce termicznej i ogłoszenia stanu wyjątkowego we wszystkich regionach przygranicznych kraju. Zakaz obowiązuje dla surowego mięsa wieprzowego i niektórych produktów poddanych obróbce cieplnej.

WNIOSKI

Można zauważyć, że:
Wszystkie potwierdzone przypadki ASF – z wyjątkiem dwóch w północnej Łotwie – znajdują się w promieniu 30 km od granic Unii Europejskiej. W tym przypadku jest to granica z Białorusią.
Wirus wydaje się rozwijać w cieplej, suchej pogodzie. W styczniu i lutym znaleziono po dwa przypadki, pod koniec maja i w czerwcu- 8,  w lipicu, jak do tej pory, 27 zgłoszonych przypadków ASF.