Strona główna Archiwum Niskie ceny żywca powodem spadku pogłowia świń

Niskie ceny żywca powodem spadku pogłowia świń

Wzrost produkcji żywca wieprzowego w UE i w Polsce spowodował, że w 2015 r. ceny skupu trzody chlewnej w naszym kraju były niższe niż rok wcześniej. Niskie ceny żywca przyczyniły się do spadku pogłowia świń do 10,6 mln sztuk.

Jak zauważają analitycy, na poziom cen skupu wpływa wiele czynników, m.in. wielkość pogłowia trzody chlewnej oraz produkcja żywca wieprzowego w Polsce i UE. Na początku grudnia 2015 r. w Polsce było 10,6 mln szt. trzody chlewnej, o 6 proc. mniej niż rok wcześniej. W największym stopniu spadła liczba loch (o 15 proc.), szczególnie loch prośnych.

Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ) szacuje, że w 2015 r. krajowa produkcja żywca wieprzowego wyniosła 2,4 mln ton i była o 3 proc. większa niż w 2014 r. Analitycy ARR oceniają, że w pierwszej połowie 2016 r. krajowa produkcja żywca wieprzowego może wynieść nieco ponad 1,1 mln ton, tj. o około 5 proc. mniej niż w pierwszym półroczu 2015 r. Na drugą połowę 2016 r. przewiduje się pogłębienie spadku krajowej produkcji wieprzowiny.

Postępujący spadek produkcji w Polsce i możliwe osłabienie presji podaży wieprzowiny na rynku UE będą sprzyjały wzrostowi cen skupu trzody chlewnej w pierwszej połowie 2016 r. W marcu 2016 r. krajowe ceny skupu żywca wieprzowego oceniane na 4,0-4,2 zł/kg mogą być niższe od notowanych rok wcześniej, a w czerwcu (4,2-4,5 zł/kg) – zbliżone do ubiegłorocznych.

W ubiegłym roku odnotowano wzrost eksportu produktów wieprzowych z Polski. W eksporcie dominowało mięso. Jego odbiorcami były głównie kraje UE, zwłaszcza Włochy, Niemcy, Słowacja, Czechy i Litwa, a wśród krajów trzecich USA i Hongkong. Analitycy ARR szacują, że w 2015 r. krajowy eksport żywca, mięsa, tłuszczów i przetworów wieprzowych wyniósł około 640 tys. ton wobec 625 tys. ton w 2014 r.

Źródło: Portal Spożywczy