Strona główna Archiwum Ministrowie Krajów Bałtyckich wnioskują do komisarza UE

Ministrowie Krajów Bałtyckich wnioskują do komisarza UE

W sierpniu europejskie media poinformowały, że czterej Ministrowie Rolnictwa – Litwy, Łotwy, Estonii i Polski – wystosowali wspólny list do Komisarza Andriukaitisa prosząc, m.in. o większą elastyczność w transporcie trzody chlewnej między wspomnianymi krajami.

Służby Komisji Europejskiej potwierdziły, że otrzymały takie pismo. Ministrowie poprosili o większą elastyczność systemu w odniesieniu do regionalizacji. Poproszono o możliwość transportu zwierząt na obszarach o tym samym statusie.

Służby Komisji Europejskiej nie zajęły jeszcze stanowiska w tej sprawie, ale zaznaczają że możliwe jest powolne, ponowne rozpoczęcie handlu w krajach dotkniętych ASF. Służby szukają średnio i długoterminowych rozwiązań, w miejscach gdzie brak jest kontroli nad rozprzestrzenianiem się choroby.

Projekt wniosku zostanie omówiony na kolejnym spotkaniu SCOPAFF, 10 września. W przypadku pozytywnych opinii Komisyjne Wdrożenie Decyzji 2014/709 zostanie zmienione. Na ten moment żaden tekst nie został przygotowany.

Możliwe, że wspomniany wniosek Ministrów jest spowodowany brakiem rzeźni na niektórych ograniczonych obszarach, co wywołało potrzebę przetransportowania zwierząt w inne miejsca, oczywiście z zachowaniem ich stanu zdrowia.