Strona główna Archiwum Mercosur – wkrótce rozwiązanie. Szanse dla branży mięsnej

Mercosur – wkrótce rozwiązanie. Szanse dla branży mięsnej

Rok 2014 będzie bardzo ciekawy, jeżeli chodzi o międzynarodowe negocjacje umów handlowych, pomimo przestoju z powodu wyborów do Parlamentu Europejskiego w maju i do Komisji Europejskiej w październiku.

Negocjacje dotyczące umowy o wolnym handlu z Japonią i USA ( TTIP ) są w toku i powinny przynieść znaczny postęp (na przykład UE i USA zaplanowały wymianę ofert w marcu).

Ponadto wszystko wskazuje na to, że negocjacje z MERCOSUR zostaną na nowo podjęte. Przewodniczący Komisji UE powinien ogłosić wznowienie negocjacji przed końcem stycznia.

14 stycznia 2014 r. EUBRASIL ( www.eubrasil.eu ) wydał następujące oświadczenie:

Mercosur i UE  wymienią propozycje taryfowe na początku lutego.

Minister spraw zagranicznych Paragwaju Eladio Loizaga powiedział, że najpóźniej na początku lutego Mercosur i Unia Europejska wymienią propozycje redukcji taryfowych w ramach poważnie opóźnionej umowy o wolnym handlu. Terminem pierwotnym był grudzień, ale został opóźniony na żądanie Brukseli. ” Jeśli nie będzie to koniec stycznia, to liczę na początek lutego „, powiedział Loizaga, który dodał, że sprawa była w gestii ministrów spraw zagranicznych czterech członków Mercosur – Argentyny, Brazylii , Paragwaju i Urugwaju, ale nie Wenezueli, która dopiero weszła  do grupy. „Proces negocjacji Wenezueli z resztą grupy jest jeszcze niedokończony” , co oznacza, że Caracas nie jest częścią procesu negocjacyjnego z Unią Europejską. Negocjacje w sprawie współpracy i umowy o wolnym handlu między Mercosur i UE wystartowały pod koniec 1999 roku, ale nigdy nie udało się ich zakończyć. W 2004 roku wygasły całkowicie.  Kolejny wysiłek został podjęty w 2010 roku, jednak dwa lata później zawieszenie Paragwaju w Mercosurze skomplikowały i opóźniły negocjacje.  Impas został pokonany dopiero w tym roku po sierpniowych wyborach i powołaniu nowego prezydenta Paragwaju Horacio Cartesa.  Na początku grudnia, w terminie wymiany propozycji redukcji taryfowych, brazylijski minister spraw zagranicznych Luis Alberto Figuereido ujawnił, że UE poprosiła o odłożenie szczytu na styczeń. ” Mercosur był gotowy z wnioskami taryfowymi na koniec roku, jak uzgodniono, ale niestety zadzwonili do nas i powiedzieli, że nie zdążą na czas, prosząc o przesunięcie terminu aż na koniec stycznia” – powiedział Figuereido który wskazał komisarza UE ds. handlu Karela De Gucht jako tego, który złożył petycję podczas szczytu Światowej Organizacji Handlu na Bali. Nie mniej jednak wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Antonio Tajani wielokrotnie podkreślał, że negocjacje z Brazylii przebiegają bardzo gładko; „praca z Brazylią przebiega bardzo dobrze, nie mamy problemu z Mercosurem, problem jest wewnątrz Mercosura”. W ostatni piątek Argentyna kategorycznie zaprzeczyła doniesieniom mediów finansowych Sao Paulo, które głosiły , że szczyt Mercosur / UE został opóźniony, ponieważ Brazylia i Argentyna nie mogły dojść do porozumienia w sprawie listy redukcji ceł.”

Możliwe wyniki z tych wszystkich negocjacji będą miały ogromny wpływ na rolnictwo UE w ogóle, a na rynek mięsa w UE w szczególności. Wyzwania i szanse będą liczne.