Strona główna Archiwum Konie/Belgia/Argentyna narusza zasady

Konie/Belgia/Argentyna narusza zasady

W dniu 23 lipca belgijska grupa obrońców dobrostanu zwierząt „GAIA” złożyła do prokuratury belgijskiej skargę przeciwko belgijskiej firmie „Equinox”, która jest importerem mięsa koni z Argentyny.

Equinox dowiedziała się o tym fakcie z prasy, zaledwie miesiąc przed tym, jak Pani De Greef, dyrektor GAIA, pozytywnie debatowała kwestie dobrostanu zwierząt i identyfikowalności w Argentynie.

Od roku GAIA działała motywowana brakiem poszanowania dobrostanu podczas transportu (dla których prawodawstwo europejskie nie ma zastosowania) aż do uboju, braków w systemie identyfikowalności, stosowania niedozwolonych leków i tak dalej . Wszystko to były próby powstrzymania importu mięsa końskiego z krajów trzecich.

Tym razem oskarżenie jest inne.

Firma Equinox została oskarżony o „handel skradzionymi końmi, które poddawane były cierpieniu, a których mięso jest sprzedawane w supermarketach belgijskich”, jak stwierdził prezydent GAIA, Vandenbosch.

Vandenbosch dodaje w oświadczeniu opublikowanym na swojej stronie internetowej, że „Argentyna to kraj nękany przez kradzieże koni na dużą skalę. Brak możliwości śledzenia znacznie ułatwia handel zorganizowanym grupom przestępczym. Część koni poddanych ubojowi w Argentynie została skradziona ich właścicielom, za wiedzą rzeźni i importerów belgijskich „.

Reakcja z Equinox była szybka.

UECBV zgłosiła sprawę do misji argentyńskiej przy  UE i wezwała władze do stanowczej reakcji.