Strona główna Archiwum BRAZYLIA/HANDEL

BRAZYLIA/HANDEL

W załączeniu wykaz barier w Handlu z Brazylią. Zwracamy uwagę na brak postępów w odniesieniu do ustanowienia procedury dot. BSE i homologacji zakładów mięsnych.

Wyniki ostatnich kontaktów między niektórymi państwami członkowskimi a Brazylią ( maj 2014) pozwalają sądzić, że ​​postępów można się spodziewać w ciągu 2 – 3 lat ( w ocenie Holendrów nawet 8-10 lat)!

Tymczasem:

– UE egzekwuje zalecenia OIE w zakresie BSE, w szczególności w kontekście drugiej atypowej epidemii BSE, którą Brazylia potwierdziła w kwietniu 2014 r. i procedury zatwierdzania brazylijskich zakładów mięsnych (od wielu lat);

– Brazylia jest największym na świecie dostawcą wołowiny do UE ( 146 000 ton w 2013 wobec całkowitego importu: 334 000 ton; brazylijski udział w rynku: 43,7%) i drobiowego ( 510 000 ton
w 2013 roku; całkowity import UE: 809 000 ton, brazylijski udział w rynku: 63 %);

– Brazylia liczy na poprawę dostępu do rynku UE dla wołowiny, wieprzowiny i mięsa drobiowego
w kontekście negocjacji UE / Mercosur.

Ta nierównowaga w handlu w sektorze mięsa nie jest trwała.

Przemysł mięsny UE jest przekonany, że uchylenie barier handlowych doprowadzi do eksportu cielęciny i wieprzowiny do Brazylii. Eksporterzy cielęciny UE spodziewali się wznowienia możliwości handlu w kontekście mistrzostw świata w piłce nożnej i są bardzo rozczarowani fiaskiem.

Powyższe informacje zostały przekazane Komisji Europejskiej w tym tygodniu, w perspektywie posiedzenia Komitetu Doradczego Dostępu do Rynku (MAAC), które odbędzie się w czwartek, 22 maja. MAAC zostanie poproszony do wygłoszenia komentarza do dokumentu omawiającego bariery w handlu z Brazylią.

Document 5141 Revised List Key barriers Brazil – MAAC 29 April 2014