Strona główna Archiwum ASF – stan gry

ASF – stan gry

W następstwie spotkania w Moskwie, które służyło znalezieniu rozwiązania technicznego dla wznowienia certyfikacji dla eksportu wieprzowiny z UE do Rosji, Komisja złożyła rosyjskim służbom weterynaryjnym propozycję nowelizacji sformułowań aktualnych certyfikatów dla żywej trzody chlewnej, mięsa wieprzowego i produktów wieprzowych:

– dotychczasowe brzmienie: „Afrykański pomór świń – w ciągu ostatnich 3 lat na terytorium UE, z wyjątkiem Sardynii;”
– proponowane nowe brzmienie: „Afrykański pomór świń w ciągu ostatnich 36 miesięcy w krajach lub strefach krajów, gdzie zwierzę się urodziło, było hodowane i poddane ubojowi;”

Sześć certyfikatów odnosi się do propozycji służb Komisji UE, certyfikatu weterynaryjnego dla :

1 ) świń do hodowli: w pkt 4.1, tiret pierwsze;

2 ) świń przeznaczonych do uboju : w pkt 4.1, tiret pierwsze;

3 ) świń rzeźnych : w pkt 4.1, tiret pierwsze;

4 ) mięsa wieprzowego i przetworów z surowego mięsa wieprzowego: w pkt 4.3, tiret pierwsze;

5 ) gotowych produktów spożywczych zawierających surowce pochodzenia zwierzęcego: w pkt 4.5 tiret pierwsze;

6 ) konserw mięsnych, salami i innych produktów mięsnych gotowych do spożycia: w pkt 4.7 , tiret pierwsze.

Ponadto służby Komisji UE zaproponowały kolejne spotkanie w Moskwie w dniu 5 marca, którego celem będą zmiany certyfikatów i regionalizacji.

Tymczasem obie strony otrzymają wyniki dwóch spotkań technicznych, które są zaplanowane w tym tygodniu: w Polsce, w sprawie ASF w tym kraju, i w Rosji (centrum badań ASF we Włodzimierzu), w związku z omawianiem regionalizacji dla ASF i celem wzmacniania wzajemnego zrozumienia w sprawie zarządzania tym zagrożeniem dla zdrowia zwierząt .

Ponadto, Komisarz UE T. Borg wysłał list do ministrów rolnictwa 28 państw członkowskich w celu poinformowania ich o przebiegu ostatniej negocjacji z rosyjskimi służbami weterynaryjnymi oraz ich perspektyw.