Strona główna Archiwum ASF na Litwie i w Polsce

ASF na Litwie i w Polsce

1. Afrykański Pomór Świń w Polsce

17 lutego 2014 r. służby Komisji Europejskiej otrzymały od władz polskich potwierdzenie, że w kraju stwierdzono ogniska afrykańskiego pomoru świń.
W ramach wzmocnionego nadzoru świń i dzików na obszarach ryzyka w Polsce, pobrano próbkę  ze znalezionego martwego dzika.
Zamrożonego dzika znaleziono w odległości około 1 km od granicy z Białorusią,  w gminie Szczudłowiec w województwie podlaskim.
Analiza potwierdziła obecność ASF.

Wdrożone  zostały wszystkie działania, zgodnie z przepisami UE (dyrektywa 2002/60/WE ). Ponadto zastosowano wszelkie wytyczne w sprawie nadzoru i kontroli ASF u dzików i środki zapobiegawcze w gospodarstwach trzody chlewnej,  jak też zostały zastosowane dodatkowe zalecenie Wojewody Podlaskiego  w obszarze o podwyższonym ryzyku w całym województwie podlaskim.

Handel wieprzowiną na rynkach w obszarze ryzyka został zabroniony przez  Wojewodę Województwa Podlaskiego.  Sprawa była komunikowana w mediach dla zwiększenia świadomości ryzyka. W strefie 10 km od ogniska po badaniu klinicznym świń pobierane będą próbki.
Do tej pory nie zwiększyła się śmiertelność lub ilość zachorowań wśród świń.

Pobieranie próbek z dzików jest w toku na całym terytorium Polski.

Komisarz UE T. Borg jasno stwierdził na konferencji prasowej, że źródło choroby jest oczywiste ze względu na miejsce znalezienia  dzika bardzo blisko granicy z Białorusią.

2. Spotkanie techniczne w Moskwie.

W piątek , 21 lutego 2014 r.delegacja DG SANCO  kierowana przez Dyrektora Generalnego spotka się w Moskwie z  rosyjskimi służbami weterynaryjnymi  z Siergiejem  Dankvertem na czele.

DG SANCO będzie poszukiwać rozwiązania, które pozwoli wznowić eksport żywych świń i produktów, z regionów nie dotkniętych ASF.

Tymczasem wszelkie informacje, które do tej pory zostały przekazane Federacji Rosyjskiej w zakresie ASF zostały również udostępnione delegatom OIE z Białorusi i Kazachstanu.