1. Afrykański Pomór Świń w Polsce
17 lutego 2014 r. służby Komisji Europejskiej otrzymały od władz polskich potwierdzenie, że w kraju stwierdzono ogniska afrykańskiego pomoru świń.
W ramach wzmocnionego nadzoru świń i dzików na obszarach ryzyka w Polsce, pobrano próbkę ze znalezionego martwego dzika.
Zamrożonego dzika znaleziono w odległości około 1 km od granicy z Białorusią, w gminie Szczudłowiec w województwie podlaskim.
Analiza potwierdziła obecność ASF.
Wdrożone zostały wszystkie działania, zgodnie z przepisami UE (dyrektywa 2002/60/WE ). Ponadto zastosowano wszelkie wytyczne w sprawie nadzoru i kontroli ASF u dzików i środki zapobiegawcze w gospodarstwach trzody chlewnej, jak też zostały zastosowane dodatkowe zalecenie Wojewody Podlaskiego w obszarze o podwyższonym ryzyku w całym województwie podlaskim.
Handel wieprzowiną na rynkach w obszarze ryzyka został zabroniony przez Wojewodę Województwa Podlaskiego. Sprawa była komunikowana w mediach dla zwiększenia świadomości ryzyka. W strefie 10 km od ogniska po badaniu klinicznym świń pobierane będą próbki.
Do tej pory nie zwiększyła się śmiertelność lub ilość zachorowań wśród świń.
Pobieranie próbek z dzików jest w toku na całym terytorium Polski.
Komisarz UE T. Borg jasno stwierdził na konferencji prasowej, że źródło choroby jest oczywiste ze względu na miejsce znalezienia dzika bardzo blisko granicy z Białorusią.
2. Spotkanie techniczne w Moskwie.
W piątek , 21 lutego 2014 r.delegacja DG SANCO kierowana przez Dyrektora Generalnego spotka się w Moskwie z rosyjskimi służbami weterynaryjnymi z Siergiejem Dankvertem na czele.
DG SANCO będzie poszukiwać rozwiązania, które pozwoli wznowić eksport żywych świń i produktów, z regionów nie dotkniętych ASF.
Tymczasem wszelkie informacje, które do tej pory zostały przekazane Federacji Rosyjskiej w zakresie ASF zostały również udostępnione delegatom OIE z Białorusi i Kazachstanu.