Tymczasem, w wyniku podjętych działań dot. wyłączenia materiałów szczególnego ryzyka (SRM)
i ograniczeń paszowych, prawie wszystkie państwa członkowskie są obecnie klasyfikowane, jako kraje „nieistotnego ryzyka” lub „kontrolowanego ryzyka” – zgodnie z międzynarodowymi standardami światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE).
Jednak USA nie uznała międzynarodowych standardów, blokując w ten sposób dostęp do swojego rynku.
Po latach lobbingu, (co najmniej 10 lat) prowadzonego przez Komisję UE, państwa członkowskie, podmioty gospodarcze UE, ale także przez amerykańskich polityków i przedsiębiorców, w kwietniu 2012 roku Amerykański Departament Rolnictwa ( USDA) opublikował propozycję zmiany przepisów, które regulują przywóz zwierząt i produktów zwierzęcych w sektorze wołowiny.
Proponowana zasada została przedstawiona do publicznej dyskusji (Komisja UE, państwa członkowskie i UECBV).
Wreszcie 1 listopada 2013 r. USDA opublikowało w Rejestrze Federalnym ostateczny dokument (patrz załącznik).
Nowa zasada dostosowuje regulacje amerykańskie BSE w przywozie do międzynarodowych standardów ochrony zdrowia zwierząt, które wzywają poszczególne kraje do oparcia swojej polityki handlowej na rzeczywistym ryzyku. Zgodnie z zasadą, Inspektorat Zdrowia Zwierząt i Roślin USDA może akceptować ustalenia OIE w kwestii ryzyka.
W związku z tym, ostateczne przepisy, które ustanawiają warunki dla importu wołowiny z krajów, w których wykryto BSE, ponownie otwierają rynek USA dla wołowiny z Unii Europejskiej. UE zdefiniowała wydanie tej ostatniej poprawki, jako jeden ze sposobów budowania zaufania w zgodzie z negocjacjami Transatlantyckiego Partnerstwa w Handlu i Inwestycjach.
Dla państw członkowskich, które chcą eksportować do USA, publikacja nowej reguły jest ważnym krokiem, ale nie ostatnim.
Na przykład, państwa członkowskie powinny przedyskutować ze Służbami Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności ( FSIS) USDA sprawę zatwierdzenia zakładów mięsnych zainteresowanych w dostarczaniu wołowiny na rynek amerykański.
Przed wprowadzeniem zakazu importu do USA w 1997 roku kilka państw członkowskich UE eksportowało cielęcinę i elementy mrożonej wołowiny. Badania na temat możliwości rynkowych przeprowadzonych w 2012 pokazały niszę rynkową dla cielęciny i wołowiny z UE.
USA jest trzecim, co do wielkości krajem trzecim, który w 2013 roku zniósł zakaz na import wołowiny. Pierwsza była Japonia w lutym 2013 r., a druga Brazylia w maju 2013 roku.