Kulinarny puchar edycja II

Druga edycja Kulinarnego Pucharu Polskiego Mięsa Wieprzowego i Wołowego

27 marca 2024 roku w Instytucie Kulinarnym Transgourmet w podwarszawskim Mysiadle, odbyła się druga edycja Kulinarnego Pucharu Polskiego Mięsa Wieprzowego i Wołowego. Z uwagi na nieprzewidzianą sytuację po stronie jednej z drużyn, udział w konkursie wzięło 9 dwuosobowych drużyn reprezentujących szkoły gastronomiczne z całej Polski. W tej edycji uczniowie mieli za zadanie przygotować autorskiego tatara z polskiego mięsa wołowego oraz danie główne z polskiej wieprzowiny. Emocje podczas zmagań dawały się wszystkim we znaki, jednak szczęśliwie wszystkie drużyny dotrwały do końca i zaserwowały komplet dań. Tegoroczną edycję poprowadził niezastąpiony szef kuchni Marcin Budynek, zaś w jury zasiedli:

Jarek Walczyk (Przewodniczący Jury, współzałożyciel Klubu Szefów Kuchni)

Kurt Scheller (światowej sławy szef kuchni, współzałożyciel Klubu Szefów Kuchni)

Teo Vafidis (mistrz kuchni greckiej, członek Klubu Szefów Kuchni)

Bartłomiej Góra (Instytut Kulinarny Transgourmet)

Magda Klejzerowicz (Związek Polskie Mięso)

Podium zajęli:

I miejsce – reprezentanci Zespołu Szkół Gastronomicznych im. Prof. Eugeniusza Pijanowskiego w Warszawie
Tatar z polskie wołowiny z wędzonym węgorzem, musem jabłkowo-chrzanowym, rzodkiewką, tiulem z czarnuszką i pudrem borowikowym
Polski Schab wieprzowy w trzech odsłonach: grillowany, smażony i gotowany podany z marchewką i pasternakiem, puree z zielonego groszku i sosem cząbrowym na bazie demi glace.

II miejsce – uczennice z Zespołu Szkół nr. 7 w Tychach.
Tatar wołowy, ciastko cebulowe, majonez szczypiorkowy, marynowane grzybki shimeji, cebulka perłowa, suszone żółtko.
Schab z kością, puree ziemniaczano-tymiankowe, sos z zielonego pieprzu, chips z marchewki i pietruszki, piklowana rzodkiewka, piana z mizerii.

II miejsce – drużyna z Technikum Żyweinia i Usług Gastronomicznych Zespołu Szkół im. Ks. Jana Krzysztofa Kluka w Wojewodzinie.
Tatar wołowy, piklowana cebula, żel z kiszonego ogórka, piana z chili, wędzony majonez, grzanka z chleba Vermont, oliwa lubczykowa.
Stek ze schabu złotnickiego, veloute selerowe, puree ziemniaczane z gorczycą, piana z borowików, demi glace, karmelizowane warzywa, oliwa ziołowa, prażona gryka.

W tym roku zdecydowaliśmy się również na przyznanie nagród specjalnych – za najlepszą przystawkę z polskiej wołowiny oraz za najlepsze danie główne z polskiej wieprzowiny, które otrzymały odpowiednio dla reprezentantek Zespołu Szkół nr. 7 w Tychach oraz uczniom z Warszawskiego Zespołu Szkół Gastronomicznych im. Prof. Eugeniusza Pijanowskiego.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy a wszystkich uczniów szkół gastronomicznych z całej Polski zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Kulinarnego Pucharu Polskiego Mięsa Wieprzowego i Wołowego.