Strona główna Archiwum O ASF w Puławach

O ASF w Puławach

Będziemy wspierać producentów trzody chlewnej. Przygotowujemy rozwiązania, które pozwolą w ciągu 2-3 tygodni zdjąć część nadwyżki wieprzowiny, jaka występuje w strefie buforowej – powiedział dziś minister Stanisław Kalemba podczas konferencji prasowej w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach. Minister dodał, że czyni starania, aby proces ten mógł rozpocząć się jak najszybciej. Podkreślił, że środki na ten cel zostały uzgodnione między ministrem gospodarki i ministrem finansów i zarezerwowane.

Uczestniczący w konferencji kierownik Zakładu Chorób Świń Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach prof. Zygmunt Pejsak stwierdził, że dotychczas nie ma dowodów na to, aby wirus afrykańskiego pomoru świń krążył w naszym kraju w populacji dzików lub świń.

W Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach od 17 lutego przebadano już ok. dwóch tysięcy próbek pobranych od dzików i świń domowych. Wszystkie były ujemne. W opinii prof. Pejsaka sytuacja jest bardziej korzystna, niż można było przypuszczać po znalezieniu padłego dzika.

Minister Kalemba podkreślił, ze najważniejsze jest to, aby wirus nie przeniósł się do gospodarstw rolnych. Zaapelował o przestrzeganie wszystkich zasad i zaleceń Inspekcji Weterynaryjnej i Sanitarnej.

Dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – PIB w Puławach prof. Krzysztof Niemczuk poinformował o przebiegu wizyty w Instytucie ekspertów Wspólnotowego Weterynaryjnego Zespołu do Spraw Kryzysowych, w którym uczestniczyli także przedstawiciele Unii Celnej oraz Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt.

Misja ta przebiegła bardzo pomyślnie, zarówno laboratorium, jak i cały Instytut stanęły na wysokości zadania – podkreślił minister Stanisław Kalemba.

 

źródło: www.minrol.gov.pl