Strona główna Archiwum Związek Polskie Mięso partnerem akcji Banków Żywności

Związek Polskie Mięso partnerem akcji Banków Żywności

Federacja Polskich Banków Żywności właśnie rozpoczęła kolejną odsłonę swojej kampanii ,,Nie marnuj żywności”.W ramach tegorocznych działań podejmowana jest tematyka przeciwdziałania marnowaniu produktów pochodzenia zwierzęcego tj. wędlin i mięsa. Związek Polskie Mięso stał się partnerem tej szczytnej akcji.

Mięso i jego przetwory są jednym z najczęściej wyrzucanych i niepotrzebnie utylizowanych produktów. 30% Polaków przyznało się do marnowania jedzenia w tym, aż 70% w ciągu ostatniego miesiąca – wykazały najnowsze badania przeprowadzone przez MillwardBrown SMG/KRC na zlecenie Federacji Polskich Banków Żywności. Jednocześnie 13% Polskich gospodarstw domowych nie stać na zakup mięsa – GUS 2011

Dlaczego marnujemy?

Jak wynika z przeprowadzonych badań, wędliny, zaraz po pieczywie i warzywach, są najczęściej wyrzucanym produktem spożywczym. Na dziewiątej pozycji plasuje się mięso, które nie jest przetworzone.

Ponad połowa ankietowanych (51%), za główny powód wyrzucania jedzenia w tym produktów mięsnych uważa przeoczenie terminu ważności do spożycia.

Aż 31% polskich konsumentów przyznaje się, do braku wiedzy na temat odpowiedniego przechowywania jedzenia. Dodatkowo, 25% ankietowanych przygotowuje zbyt duże porcje posiłków, których nadmiar finalnie trafia do kosza. Powodem jest nieumiejętne zarządzanie zakupionymi produktami.

Paradoks marnowania żywności

Federacja Polskich Banków Żywności FPBŻ nie bez powodu nagłaśnia temat marnowania mięsa i jego przetworów. Marek Borowski – Prezes FPBŻ wskazuje na paradoks – „¼ całej produkcji mięsa
w Europie marnuje się. Z drugiej zaś strony, z powodu swojej ceny mięso to produkt rzadko spożywany przez osoby potrzebujące, które korzystają z pomocy Banków Żywności. Dlatego podczas obchodów Światowego Dnia Żywności chcemy zachęcić producentów do przekazywanie darowizn żywnościowych Bankom Żywności. Jest to jeden z najlepszych i najbardziej szlachetnych sposobów zapobiegania marnowaniu jedzenia.”

Niemal ¼ produkowanego mięsa ulega zmarnowaniu. W tym aż 46 % na etapie konsumpcji, 17% dystrybucji i sprzedaży, 21% etapie produkcji i pakowania, 13 % w rolnictwie, 3 % magazynowanie.

Koszt wyprodukowania białka pochodzenia zwierzęcego, wymaga znaczących nakładów finansowych, związanych ze użyciem wody i energii. Produkcja 1 kg wołowiny wiąże się z wykorzystaniem od 5 do 10 tys. litrów wody, to tyle, ile jedna osoba wypija przez 18 lat! Do produkcji jednego udka kurczaka (150g) zużywa się aż 650 litrów wody!

Jak nie marnować w domu?

Jan Kuroń – kucharz i ekspert Banków Żywności, podkreśla, że wystarczy wdrożyć w życie kilka podstawowych zasad, by w znacznym stopniu ograniczyć ilość marnowanego mięsa i jego przetworów. „Do istotnych czynników należy temperatura przechowywania. Pamiętajmy, że surowe mięso najlepiej czuje się w otoczeniu o temp około 2°C. Wędliny i pasztety natomiast dobrze jest przechowywać w nieco wyższej temperaturze 5-7°C, najlepiej w opakowaniach, które zapewniają dostęp świeżego powietrza np. pergamin lub ściereczka.”

Kucharz zdradza również najlepszy i znany wszystkim sposób na wydłużenie terminu przydatności mięsa, jakim jest to mrożenie. Należy jednak pamiętać, o wcześniejszym umyciu i osuszeniu produktu, a następnie zawinięciu go w folię, bądź umieszczeniu w zamkniętym pojemiku – koniecznie z datą zamrożenia. „Przechowywanie mięsa nie jest trudne o ile pamiętać będziemy o kilku prostych zasadach” – podkreśla Jan Kuroń. „Najdłużej przechowywać możemy chudą wołowinę – około 12 miesięcy, nawet 9 miesięcy w zamrażarce może leżeć cielęcina, a kiełbasy czy słonina tylko 3-4 miesiące. Pamiętajmy również, by w trakcie zakupów sięgać po mięso na końcu, aby jak najkrócej było poza chłodnią.”

Z okazji Światowego Dnia Żywności, w Restauracji Lokal Bistro na Krakowskim Przedmieściu można było poznać tajniki odpowiedniego przechowywania żywności i umiejętnego wykorzystania resztek produktów mięsnych. Dwaj kucharze – Jak Kuroń (ekspert Banków Żywności) oraz Aleksander Baron (właściciel i szef kuchni restauracji Lokal Bistro oraz Solec) zdradzili sekrety ekonomicznego gotowania, prezentując dania stworzone z pozostałości domowego obiadu.

Więcej porad dotyczących właściwego przechowywania żywności, przepisy na ekonomiczne wykorzystanie produktów spożywczych oraz inne praktyczne informacje znajdą Państwo na stronie internetowej projektu Nie marnuj jedzenia. Myśl ekologicznie: www.niemarnuje.pl

Strajki Żywności przeszły ulicami 25 miejscowości w Polsce

18 Banków Żywności oraz Federacja Polskich Banków Żywności zorganizowały happeningi edukacyjne na terenie aż 25 miejscowościach w Polsce. W akcji wzięło udział ponad 4000 sympatyków Banków Żywności. Wśród nich uczniowie szkół gimnazjalnych, wolontariusze, szczudlarze, aktorzy. Uczestnicy manifestowali sprzeciw wobec marnowania żywności. Strajki odbyły się w miastach, m.in: Chojnicach, Częstochowie, Elblągu, Koninie, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Radomiu, Zabrzu, Siedlcach, Suwałkach, Białymstoku, Tarnobrzegu, Ciechanowie, Słupsku, Kielcach, Gorzowie Wielkopolskim oraz w Warszawie. Relacja na www.bankizywnosci.pl

Rada ds. Racjonalnego Wykorzystania Żywności przy Federacji Polskich Banków Żywności

15 X w ramach obchodów Światowego Dnia Żywności odbyła się debata ekspertów zrzeszonych w Radzie z udziałem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Stanisławem Kalembą. Wzięli w niej udział przedstawiciele mediów i publicyści. Debata miała na celu solidaryzowanie się środowisk administracji rządowej, sektora biznesowego, organizacji pozarządowej i dziennikarzy oraz wspólne poszukiwanie najlepszych rozwiązań w walce z marnowaniem żywności.

16 X w Warszawie odbyła się konferencja prasowa z udziałem prezesa Związku Polskie Mięso Witolda Choińskiego, który przekonywał do kupowania mięso wysokiej, gwarantowanej jakości jak np. wieprzowina PQS. Takie mięso można przechowywać w lodówce nawet do 10-14 dni. Dłuższy termin przydatności do spożycia, to mniejsze ryzyko marnowania żywności.