Dobrostan zwierząt
Nowoczesne technologie – ich celem jest lepiej zarabiać czy lepiej traktować zwierzęta?
Artykuł dr. Tomasza Schwarza
Jak ograniczenie produkcji zwierzęcej w Europie wpłynie na globalny status dobrostanu zwierząt?
Dobrostan zwierząt od kilkunastu lat stał się pojęciem dominującym w zakresie postrzegania produkcji zwierzęcej, a także szeroko rozumianych relacji pomiędzy zwierzętami a ludźmi, nie tylko gospodarskimi, ale także towarzyszącymi, a nawet wolno żyjącymi. Jest to związane przede wszystkim z rosnącą wrażliwością ludzi na los zwierząt i coraz bardziej emocjonalnym podejściem do tych zagadnień reprezentowanym przez liczne i intensywnie działające organizacje pozarządowe zajmujące się ochroną zwierząt i ich prawami. Niestety w zakresie postrzegania znaczenia pojęcia dobrostanu zwierząt ogromny problem stanowi niedostateczne zdefiniowanie tego określenia i ogromne zróżnicowanie jego interpretacji – w zależności od tego, kto o tym mówi.
Dobrostan zwierząt – czym jest, jak go oceniać, jak go poprawiać?
Dobrostan zwierząt to pojęcie, które weszło już na stałe do języka polskiego i, pomimo że na początku budziło wiele kontrowersji i sprzeciwów, jako swego rodzaju językowy nowotwór, obecnie stało się pojęciowym standardem i stanowi jeden z kluczowych obszarów kontroli prowadzonych w gospodarstwach rolnych. Czym zatem jest dobrostan?
Czy na pewno wiesz, jak wygląda życie kurczaka na farmie?
Błędne przekonania na temat hodowli drobiu, które często krążą w świadomości społecznej, mogą wprowadzać dezinformację. Wbrew powszechnej, krzywdzącej dla branży opinii, w hodowli drobiu obowiązują rygorystyczne standardy zarówno w Polsce, jak i w całej Unii Europejskiej. Utrzymanie ptaków w zdrowiu i komforcie jest priorytetem, a nie luksusem.