Opinie i ekspertyzy
Analiza środowiskowa - zrównoważona produkcja mięsa
Opinia zdrowotno-środowiskowa
Realne zagrożenia środowiskowe ze strony produkcji świń i drobiu (w skali lokalnej i globalnej). Czy istnieją rzetelne dane i czy przedstawiane w internecie szacunki są wiarygodne?
Artykuł dr. Tomasza Schwarza
Analiza zdrowotna - Dietetyczne aspekty konsumpcji mięsa
Współczesne społeczeństwo stoi przed wyzwaniem zbadania wpływu diety na zdrowie i profilaktykę chorób. Mięso, stanowiące przez wieki fundament ludzkiego pożywienia, stało się przedmiotem złożonych debat naukowych dotyczących jego wpływu na zdrowie człowieka. Czy jego obecność na naszym talerzu jest gwarancją pełnowartościowego źródła białka i esencjonalnych mikroskładników, czy też wiąże się z potencjalnym ryzykiem chorób przewlekłych? W obliczu lawiny pojawiających się informacji, bardzo ważne jest oddzielenie faktów od mitów i obiektywne spojrzenie na dietetyczne i zdrowotne aspekty konsumpcji mięsa.
Czy weganizm w praktyce może obejść się bez produkcji zwierzęcej?
Coraz bardziej zróżnicowane trendy żywieniowe rodzące się w różnych grupach społecznych, spowodowały powstawanie licznych niesnasek na tle opinii, co jest zdrowe, co nie, co etyczne, a co nieetyczne. Relatywnie wolno rosnącym, za to bardzo głośnym i wyrazistym jest trend diety wegańskiej. Weganie co do zasady uważają, że są bardziej moralni, ponieważ całkowicie rezygnują w swojej diecie, a często także w innych aspektach życia, z produktów pochodzenia zwierzęcego. Jednocześnie za wszelką cenę usiłują dowodzić, że ich dieta jest pełnowartościowa, zdrowa i ze wszech miar godna polecenia.
Co lepsze dla konsumenta – produkcja za płotem czy import mięsa z Chin i Brazylii?
Artykuł dr. Tomasza Schwarza
Czy stać nas na eliminację produkcji polskiej wieprzowiny?
Artykuł dr. Tomasza Schwarza