Oświadczenia
Wezwanie do zaprzestania działań niezgodnych z etyką dziennikarską
WEZWANIE
do zaprzestania działań niezgodnych z etyką dziennikarską
Działając w imieniu Związku Polskie Mięso z siedzibą w Warszawie (dalej „ZPM”),
na podstawie udzielonego mi pełnomocnictwa, które przedkładam w załączeniu, niniejszym wzywam Panią do natychmiastowego zaprzestania działań niezgodnych z etyką dziennikarską, w tym publikacji nieprawdziwych i niepotwierdzonych informacji dotyczących zarażeń wirusem H5N1, mogących wprowadzać opinię publiczną w błąd i narazić branżę drobiarską na niepowetowane straty.
UZASADNIENIE
W dniu 4 lipca 2023 r. na łamach dziennika „Gazeta Wyborcza” opublikowany został artykuł Pani autorstwa pt. „Koty zabija ptasia grypa w mięsie drobiowym ze sklepów”. Jednocześnie artykuł o tożsamej treści ukazał się w wydaniu internetowym na stronie wyborcza.pl (tyt. „Wyborcza” ujawnia: ptasia grypa w mięsie drobiowym i umierające koty”.
Tytuły ww. publikacji stawiają niezgodną z prawdą tezę, iż przyczyną śmierci kotów jest mięso drobiowe. Zaś treść artykułów, zamiast stanowić rzetelną analizę badań naukowych, posługuje się nimi, aby uzasadnić z góry przyjętą, a nie mającą potwierdzenia dostępnych badaniach naukowych i faktach, tezę, iż mięso drobiowe było źródłem zakażenia zwierząt domowych wirusem H5N1.
W publikacjach przytoczone zostały wyniki badań przeprowadzone przez prof. dr. hab. Krzysztofa Pyrcia, dr. hab. Macieja Grzybka oraz dr. Łukasza Rąbalskiego, które jednak zostały przez Panią nadinterpretowane (przeinaczone), na co zwrócili uwagę sami autorzy badań. W oświadczeniu opublikowanym w dniu 3 lipca 2023 r. wskazali, iż artykuł „wypacza sens uzyskanych wyników i może prowadzić do paniki oraz strat zarówno ekonomicznych, jak i wizerunkowych”. Co więcej, prof. Krzysztof Pyrć w nagraniu odtworzonym podczas konferencji prasowej Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w dniu 5 lipca 2033 r. odniósł się do przedmiotowego tekstu w następujący sposób: „Ukazał się materiał prasowy, który sugeruje, że wyniki przeprowadzonych przez nasze zespoły naukowe badań wykazały, że koty w ostatnich tygodniach zakażają się wirusem ptasiej grypy H5N1 poprzez skażone mięso pochodzące z drobiu polskiego. Chciałem powiedzieć, że jest to nieprawda, my tego nie wykazaliśmy”.
Wobec tego ciężko uznać opublikowany artykuł za rzetelny, zgody ze standardami dziennikarskimi. Przypomnieć trzeba, że zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 prawa prasowego „dziennikarz jest obowiązany zachować szczególną staranność i rzetelność przy zbieraniu i wykorzystaniu materiałów prasowych, zwłaszcza sprawdzić zgodność z prawdą uzyskanych wiadomości lub podać ich źródło”. Jak zaś stanowi pkt I Dziennikarskiego kodeksu obyczajowego Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej „Podstawowym obowiązkiem etycznym dziennikarza jest poszukiwanie i publikowanie prawdy. Niedozwolone jest manipulowanie faktami”.
W kontekście powyższego za szczególnie naganny należy uznać fakt, iż, z dużą dozą prawdopodobieństwa, to Pani była inicjatorem i organizatorem badań próbek mięsa drobiowego, wykonanych pod kierunkiem prof. Krzysztofa Pyrcia, których wyniki zostały następnie przez Panią przeinaczone. Jak wynika z wpisów zamieszczonych na grupie „Tajemnicza choroba kotów- grupa dochodzeniowa” w serwisie Facebook w dniach 26 oraz 27 czerwca 2023 r. prosiła Pani o kontakt osoby, które m.in. posiadają karmę lub mięso, którymi żywiły się zmarłe koty.
Natomiast po publikacji artykułu administrator grupy podziękował Pani za „zorganizowanie badań i napisanie świetnego artykułu”.
Jednocześnie w treści publikacji (str. 6) zawarła Pani informację, iż to „uczestnicy grupy skontaktowali się z prof. Pyrciem i zadeklarowali, że są w stanie dostarczyć próbki do badania. Naukowiec przekazał instrukcję jak to zrobić. Zebrano osiem próbek od opiekunów kotów z różnych miejsc Polski”.
Powyższe budzi uzasadnione wątpliwości co do rzetelności artykułu, jak i samych badań. Podaje również w wątpliwość Pani intencje.
Podkreślić należy, iż mimo negatywnego odbioru artykułu przez autorów badań, resort rolnictwa i media, w kolejnych publikacjach (tj. w artykule opublikowanym w Gazecie Wyborczej w dniu 6 lipca 2023 r. pt. „Ministerstwo Rolnictwa bagatelizuje wirusa grypy w mięsie. To on zabija koty”) oraz wypowiedziach medialnych, w dalszym ciągu bezrefleksyjnie forsuje Pani tezę, iż przyczyną śmierci kotów jest mięso drobiowe, co nie ma poparcia w aktualnych wynikach badań i może wprowadzać opinię publiczną w błąd, a także narazić branżę drobiarską i polską gospodarkę na niepowetowane straty, sięgające kilkudziesięciu miliardów złotych.
Mając powyższe na uwadze, żądam natychmiastowego zaprzestania publikowania artykułów zawierających nieprawdziwe twierdzenia lub sugestie przypisujące mięsu drobiowemu winę za śmiertelność kotów i transmisję wirusa H5N1.
Zwracam uwagę, że wolność słowa ma swoje granice, a autor ponosi odpowiedzialność za naruszenie prawa spowodowane opublikowaniem materiału prasowego, w szczególności z tyt. naruszenia dóbr osobistych lub naprawienia szkody majątkowej, będącej wynikiem naruszenia.
Wskazuję, że w razie niezastosowania się do niniejszego wezwania, mój Mocodawca skieruje sprawę na drogę postepowania sądowego.